Pekné dopoludnie!
nedeľa 1. októbra 2023
Konečne je už nedeľa!!

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Náš prepodobný otec Euménios Divotvorca, gortynský biskup (7. stor.)
ZAJTRA sviatok má Svätí mučeníci Trofim, Savvátios a Dorymedont (276)

sviatok má Presvätá Bohorodička Ochrankyňa. Svätý apoštol Ananiáš, jeden zo sedemdesiatich. Náš prepodobný otec Roman Sladkopevec (556)
ZAJTRA sviatok má Svätý jeromučeník Cyprián. Svätá mučenica Justína (304)

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Divotvorná ikona Bohorodičky „Obmäkčenie zlých sŕdc“      Určite mnohí z Vás vedia o divotvornej ikone Presvätej Bohorodičky, ktorá navštívila našu miestnu Cirkev v českých krajinách a na Slovensku. V našej republike bola privítaná v Košiciach 28. - 29. septembra. Žiaľ, mnohí z nás, ale nepoznajú históriu prvého originálu tejto ikony nazvanej „Obmäkčenie zlých sŕdc“ a tak preto Vám ju na stránke nášho Bratstva predkladáme.

     Divotvorná ikona Bohorodičky „Obmäkčenie zlých sŕdc“, nachádza sa v chráme Jána Bohoslova neďaleko od mesta Vologda, na brehu rieky Tošni. Sviatok ikony je 13. augusta a v nedeľu Všetkých svätých.

     Táto ikona Matky Božej je zvláštna tým, že je na nej zobrazená iba sama Bohorodička, bez Isusa Christa, pri ktorej je sedem mečov.

     Ikona sa stala známou po nasledujúcej udalosti. Jednému veriacemu, ktorý bol veľa rokov chromý sa prisnil sen, aby navštívil chrám sv. Jána Bohoslova, kde na zvonici nájde túto ikonu a keď sa pred ňou pomodlí tak vyzdravie. On už dva krát navštívil chrám a povedal ľuďom tu žijúcim svoj sen ale oni mu neuverili. Tretí krát ich však veľmi prosil a tak ho na zvonicu pustili. A tam našiel ikonu Božej Matky, presne takú istú, aká sa mu prisnila. Zobral ikonu, očistil ju od prachu a špiny. Poprosil, aby pred ňou odslúžili moleben a potom vyzdravel. Mnoho rokov prešlo od toho času a na ikonu sa zabudlo, až do roku 1830, keď v tejto oblasti vypukla cholera a ľudia so strachom a s vierou utekali k tejto ikone a prosili Bohorodičku o pomoc. Ikonu zobrali a obchádzali s ňou v slávnostnom sprievode mesto. Krátko na to cholera pominula. Od toho času sa ikona preslávila mnohými zázrakmi a uzdraveniami chorých.

O histórii ikony, ktorá navštívila našu miestnu Cirkev     V novodobej histórii Ruska, na začiatku 21. storočia, práve táto konkrétna zázračná ikona priviedla k obráteniu desaťtisíce Rusov. Pôvodne sa ikona nachádzala v jednom obyčajnom panelovom byte v Moskve. Jedného dňa začala roniť myro a nádherne voňať. Tento jav je v pravoslávií známy, avšak predtým nikdy nebol pozorovaný na obyčajnej tlačenej litografie ikony!

     Potom, čo sa na tvári Matky Boží, prvýkrát objavili slzy myra, začali ikonu podrobne sledovať. Pred teroristickými útokmi v Moskve sa pod očami Božej Matky objavili tmavé kruhy a v celom byte bolo cítiť kadidlo. Po určitom čase sa na šije Bohorodičky objavili krvavé ranky a na ľavom ramene jazvy. V deň, kedy sa to stalo, havarovala ruská ponorka Kursk. 21. novembra, v deň svätého archanjela Michaela, začala roniť krvavé slzy – a krv bolo možné spolu s myrom zbierať. Od tej doby nepretržite roní myro i krvavé slzy.

     Táto ikona sa často vyskytovala v mnohých televíznych a dokumentárnych programoch, v nich sa autori opakovane presvedčili o Božom zázraku. V byte, kde sa ikona nachádzala, začali roniť myro aj ostatné ikony, každá začala taktiež nádherne voňať. I nové prinesené, ktoré boli na určitú dobu v blízkosti tejto ikony. Ikona Obmäkčenia zlých sŕdc bola potom ozdobená zlatom a drahokamami a začala putovať po Rusku. Mnohí z tých, ktorí prišli k ikone a uvideli, ako Matka Božia plače krvavými slzami, sa obrátili k Bohu, uverili. Jej slzy privádzajú k pokániu a k zmene života.

Prečo taká úcta ikonám?     Ikona nie je obraz, ale okno do večnosti, brána k nebesám, živé stretnutie s tým, koho predstavuje a kto cez ňu hovorí. To, že roní slzy „len“ tlačená ikona, je dôkazom, že i kópia ikon živo sprítomňuje Matku Boží. Všade, kde sa ikona nachádzala, sa v jej blízkosti stalo mnoho zázračných uzdravení. Veriaci dosvedčujú, že Božia Matka pomáhala nie len s bolesťami fyzickými, ale i s duchovnými a duševnými.

     V ženskom monastieri v Tolgsku zaznamenali i tento pozoruhodný príbeh: Jedna z mníšok zapochybovala o liečivej sile svätého myra, ktoré ikona ronila. Na mieste, kde ju kňaz myrem pomazal, sa jej okamžite vytvoril hnisajúci vred. Až keď sa vyznala zo svojej pochybností a kňaz ju opäť pomazal, vred zmizol rovnako rýchlo, ako sa objavil. Ikona zapôsobila na jedného ruského investora natoľko, že sa rozhodol pre ňu na okraji Moskvy postaviť zvláštny chrám a rodine, v ktorej sa tento zázrak udial, zaistil dôstojné bývanie v novopostavenom dome vedľa chrámu. Dal tak rodine možnosť starať sa o chrám a stále slúžiť Bohu. Tu sa ikona nachádza, keď neputuje.

     Tí, ktorí ikonu sprevádzajú, popisujú vážne nástrahy a pokušenia na cestách. Keď bola ikona napríklad vezená do mesta Rylsk, zastavila matka predstavená auto a požiadala sestru, aby si sedla za ňu na zadné sedadlo. Po niekoľkých ďalších minútach jazdy obrovský kmeň stromu udrel do čelného skla na mieste, kde pred tým sedela sestra. Na ikone „Obmäkčenia zlých sŕdc“ je Matka Boží zobrazená symbolicky so siedmymi mečmi – bolesťami, ktoré jej prenikli hlboko do srdca. V Písme svätom číslo sedem symbolizuje plnosť, v tomto prípade plnosť, najvyššiu mieru možných strádania a bolesti, ktorá vytrpela v pozemskom svete Matka Božia

zdroj: Zemnaja žizň Presvjatoj Bohorodici i opisanie svjatych i čudotvornych jeje ikon, Moskva 2006 http://ikonapress.info/modules.php?name=News&file=article&sid=19 (preložili a upravili Jaroslav a Miroslav Guba, RRIP)

 
Online 2