Pekné popoludnie!
streda 17. júla 2024

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Náš otec svätý Andrej arcibiskup Krétsky. Prep. Marta, matka svätého Simeona
ZAJTRA sviatok má Náš prepodobný otec Atanáz Atoský (1000). Prep. muč. Jelisaveta a poslušníčka Varvara (1918)

sviatok má Svätá veľkomučenica Marína (4. stor.)
ZAJTRA sviatok má Sv. mučeník Hyacint z Amastridy (4. stor.)

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Príbeh o svätej Matrone


Sláva Isusu Christu!

Jedna zo súčasničiek sv. matušky Matrony, ktorá ju blízko poznala, Zinaida Ždanova, rozpovedala o nej nasledujúci príbeh, ktorý sa odohral, keď bývala s ňou: Matuška Matrona mohla umodliť Boha, aby zmenil človeku jeho pozemský údel. Keď som bola s matuškou, prišlo jedno trojročné dievčatko, Ninočka, anjel v tele! Keď jej niekto priniesol nejakú sladkosť, ona sama ju nezjedla, ale schovala ju pod skrinku. Keď prichádzali trpiaci, pýtala sa ich: „Máte vnučky?” Ak mali, Ninočka všetky sladkosti dávala týmto deťom. Dievčatko bolo jedinečné. A hľa, týždeň pred dovŕšením svojich siedmych rokov za jeden deň umrela na záškrt. Všetci sme veľmi nariekali a plakali. Matuška povedala: „Neplačte. Mala by veľmi ťažký život, bola by veľkou hriešnicou a zahubila by svoju dušu...” Matuška ďalej hovorila: „Videla som Ninočku. Je v raji, v kráse a videla som, ako bez strachu prišla k idúcemu Spasiteľovi a smelo sa ho spýtala: „Hospodi, kedy sem príde moja mama?” (Nazývala ma „mama Zina”, lebo svoju matku si nepriznávala. Tá pila, túlala sa a mučila dievčatko. Posielala ho von do mrazu a dávala mu len „chladnú kuchyňu”. Nedávala mu ani kôrky z chleba, v dôsledku čoho bola zbavená nároku na materstvo.)V 1959 roku sme s mužom prišli z Magadánu (východný cíp Ruska), kde sme trávili výkon trestu (pravdepodobne ako nepriatelia sovietskeho režimu), do Moskvy. Chceli sme sa zosobášiť, no neustále vznikali prekážky rôzneho druhu. Už som si zúfala. Muž sa vrátil zo severu chorý, po mŕtvici. Prišla som do chrámu, no otec Vasilij, predstaviteľ Jeruzalemského podvoria na Arbate (Moskva), nás odmietol zosobášiť so slovami: „Čoskoro je pôst, príďte po pôste...” Šla za ním aj moja mama, no on jej povedal to isté.

V noci som uvidela sen: Prišla Ninočka v dlhom bielom odeve a takto mi prísne hovorí: „Prišla som ti povedať, že ti pomôžem so svadbou!” Pozerám sa na ňu a myslím si, ako mi ona pomôže, keď už umrela? A ona odpovedá na moje myšlienky: „Poprosila som na to povolenie u Spasiteľa... ” Ráno som vstala a šla do chrámu. Po službe ku mne zrazu pribehla moja známa a hovorí mi: „Otec Vasilij ma poprosil, aby som Vám povedala, že dnes o ôsmej večer Vás bude sobášiť.”

Ani jedno slovo matušky neostalo nevyplnené. V roku 1943 mi matuška povedala: „V dome je potrebné mať jednu izbu na východ a v nej stôl - Prestol Boží pre modlitbu. Jesť a piť na ňom nie je možné. ”

Prešlo 46 rokov a naplnili sa jej slová. V roku 1988 nám zhorel na dedine dom. My s bratom, starí ľudia po sedemdesiatke, sme nechceli stavať, ale brat uvidel v sne zosnulého blaženého Mitrofana v bielom odeve, ktorý vošiel do izby a stroho povedal: „Stavia sa, stavia sa a stavia sa!” Dom nám staval sám Hospodin v čase, keď bol nedostatok materiálov na stavbu a všetko šlo veľmi ťažko. Avšak naša stavba išla ako po masle, všetko sa darilo a dom z guľatiny bol postavený.

V lete zomrela jedna 93 ročná mníška. Dali nám jej stôl a brat ho priniesol do nového domu. A čo sa stalo? Čoskoro po príchode do Moskvy mi otec Alexander po spovedi povedal: „Chráňte stôl, ktorý k Vám prišiel od matušky Márie, pretože je výnimočný. Keď zomierala, naliehavo ma prosila, aby som ho chránil. Je to stôl, ktorý je Božím Prestolom. Na ňom sa v prvých rokoch po revolúcii konala Tajina Eucharistie, slúžili na ňom biskupi a aj samotný patriarcha Tichon, veľký ľudia našej Cirkvi. Nesmie sa na ňom jesť a piť.” A tak máme teraz v dome jednu izbu nasmerovanú na východ s Božím Prestolom...

Z príbehu vyplýva niekoľko ponaučení. Úprimná modlitba môže zmeniť náš osud. Niekedy sa nám môže zdať, že Boh je nespravodlivý a nechá zomierať nevinné deti, avšak Boh je milosrdný a ak dopustí takú udalosť, je to vždy len kvôli spaseniu človeka. Aj napriek všetkým okolnostiam a prekážkam, ktoré sa nám stavajú do cesty podľa Božej vôle, Božie blahoslovenie prináša úspešné zavŕšenie začatého diela.

život Matrony po rusky (od odstavca )

Ďalšie príbehy s Matronou po slovensky:
Prameň 05-10
Prameň 07-10


Zdroj: DometianUntitled Document