Pekné dopoludnie!
štvrtok 25. apríla 2024

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Náš prepodobný otec a vyznávač Vasiľ, parijský biskup
ZAJTRA sviatok má Svätý hieromučeník Artemón a spoločníci

sviatok má Svätý apoštol a evanjelista Marek
ZAJTRA sviatok má Svätý hieromučeník Vasiľ, amázijský biskup

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Otázka

„Slava Isusu Christu! By jem sja chtil oprositi, čomu sja uživať na slovensku Julianskyj kaľindar a u dakotrych krajinach už majut Pravaslavni Christijani gregorianskij? Ďakuju.“

Aletheia

Odpoveď



„Obšyrnu odpoviď na Tvoju otázku najdeš na adresi: http://www.pcoosadne.orthodox.sk/ v sekcii \"Články\" a konkrétne článok \"Jednotné sviatkovanie Paschy Christovej\". Tu lem v kratkosti povim, že novyj kalendar byl presadzovanyj vylučni zo strany štatnej moci a medzinarodnoho ekumenickoho hnuťa a zavedenyj byl tam, de hierarchove Cerkvi, abo jednotlivy farnosti takomu tlaku podľahli. Vekšina prostych virujučich a duchovne osobnosti byli rozhodni proti. Znamyj greckyj starec Filotej (Zervakos) sa vyjadril, že sa 50 roky usiloval o navrat ku staromu julianskomu kalendaru v Grecku. Joho usilie, žaľ, nebylo calkom uspešne, no i tak cilyj Afon (Atos) a dakotry monastyri a farnosti v Grecku zostali pri julianskom kalendari dodnes. A to nemam na mysli staroštylnych rozkolnikoch, ale normalny kanonicky farnosti a monastyri patriace ku Greckej pravoslavnej Cerkvi. Prepodobnyj Kukša Odesskij považoval prijaťa novoho kalendara dakotryma farnosťami v dakotrych miestnych pravoslavnych krajinoch za priznak apokalyptickej doby a velikoho upadku duchovnosti. Valaamskij starec Michail (Pitkevič, 1877-1962) byl za odmietnuťa novoho kalendara prenasľidovanyj, zastrašovanyj, hanobenyj a nakonec vyhnanyj do vyhnanstva na Predtečenskij ostrov. Na natlak novoštilnikoch otpovil: „Choc ňa i žyvoho zakopajte, ale i tak neodstupim od svojich slov, od toho, što mi prikázal starec išči pred vstupom do monastyrja“. Podobni dopadli aj mnohy druhy valaamsky starcy, z kotrych dakotrych kvôli odmietnuťu novoho kalendara i veznili v štatnych veznicach. Za zotrvaňa pri starom štili v Rusku sa silno zasadil aj patriarcha Pimen, kotryj to napisal aj do svoho zavetu, kotryj odovzdal pskovskomu stracovi Joanovi Kresťankinovi na zverejniňa. Prostredie Cerkvi vnimaj jak pole, na kotrom nesut len svjaty, ale aj taky ľude, kotry sut išči duchovni chory a lem postupni sa ľičat. Zato v Cerkvi neide furt všytko ľahko, ale za veľo veci sa musit dovho a ťažko bojovati. Časom sa vkaže, što bylo spravne.“

S ľuboviju vo Christi

jerej Štefan P., ml.
20. október 2010




(Na úvodnom obrázku rímsky pápež Gregor XIII., ktorý gregoriánsky kalendár zaviedol do praxe 24. februára 1582. V roku 1582 nasledoval po 4. októbri 15. október, vynechalo sa teda desať dní - naša pozn.).

Untitled Document