Pekné popoludnie!
streda 17. júla 2024

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Náš otec svätý Andrej arcibiskup Krétsky. Prep. Marta, matka svätého Simeona
ZAJTRA sviatok má Náš prepodobný otec Atanáz Atoský (1000). Prep. muč. Jelisaveta a poslušníčka Varvara (1918)

sviatok má Svätá veľkomučenica Marína (4. stor.)
ZAJTRA sviatok má Sv. mučeník Hyacint z Amastridy (4. stor.)

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Otázka

A ešte by som sa chcel spýtať na váš názor zjednotenia katolíckej a pravoslávnej cirkvi? Ja by som bol osobne za zjednotenie, lebo obe cirkvi majú toho veľa aby sa mohli navzájom dopĺňať. Za skorú odpoveď vopred ďakujem.
Tomáš

Odpoveď

Milý Tomáš

Sláva Isusu Christu!

"Zjednotenie katolíkov a pravoslávnych si úprimne želá každý dobrý kresťan. Bolo by to niečo, čo by prinieslo veľkú radosť a najmä prospech ľuďom. Táto radosť a prospech by však nastali iba vtedy, keby to bolo naozajstné zjednotenie a nie iba formálne. Formálnosti nepotrebuje nikto a nie je z nich žiadny úžitok, hoci vyzerajú navonok veľkolepo. Máme ich okolo seba aj tak dosť. Ozajstné zjednotenie si vyžaduje dve Božie veci, bez ktorých niet Boha ani Cirkvi - je to pravda (ale ozajstná, zjavená, evanjeliová pravda, nie hocijaké názory ľudí) a láska (nepokrytecká, úprimná) a musia byť obidve spolu. Ani jedna nesmie chýbať, lebo Boh je aj láska aj pravda, nie iba jedno z nich. Z toho je, myslím si, zrejmé, že potrebujeme sa mať úprimne radi a zároveň a súčasne s tým sa úprimne snažiť spojiť sa v jedinej, pravdivej, pôvodnej, evanjeliovej a apoštolskej viere. Každý je zodpovedný za to, aby ju hľadal alebo skúmal, či ju už naozaj má. Bez lásky a pravdy jednota nemá význam. Nebola by to Božia vôľa ani Božia Cirkev, ale vonkajšie okázalé, veľkolepé a divadelné spojenie dvoch odlišne učiacich, mysliacich a žijúcich spoločenstiev, ktoré nemá zmysel. Jediná a pravdivá Božia Cirkev tu je a vždy bude. Len ju treba hľadať a zjednotiť sa s ňou. A ktorá to je? To nech každý hľadá a skúma osobne a s Božou pomocou! Prajem každému veľa úspechov, lebo každý človek je veľká a vzácna bytosť, ktorej je potrebné želať len to najlepšie.

Úprimne a zo srdca prajem aj Tebe, aby si žil vždy tam, kde je pravda a láska, aby si v nich nachádzal svoju spásu, blaženosť aj pravý duchovný život."

S láskou v Christu

jerej Štefan Pružinský, ml
31. marca 2008Untitled Document