Dobrý večer!
štvrtok 20. júna 2024

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Jeromučeník Teodot Ankyrský (303)
ZAJTRA sviatok má Prenesenie pozostatkov svätého veľkomučeníka Teodora Tiróna

sviatok má Svätý jeromučeník Metod (321), patarský biskup
ZAJTRA sviatok má Svätý mučeník Julián Tarzský (305). Nájdenie moščí prepodobného Maxima Gréka (1996)

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Prvá nedeľa veľkého pôstu - Víťazstvo pravosláviaPred niekoľkými dňami sme začali Veľký pôst. Sme vyzývaní k pokániu a očisteniu sa. Pravoslávna Cirkev nás povzbudzuje k zmene nášho spôsobu života, aby sme sa viac sústredili na svoj život s Christom, aby sme sa povzniesli od zaneprázdneného života a začali si viac všímať seba i svojich blížnych.
Po prvých dňoch očistenia a postenia si pripomíname Prvú nedeľu veľkého pôstu, nedeľu víťazstva svätého Pravoslávia. Po prvej pôstnej námahe je nám ukázaná cesta pravého a správneho slávenia Boha.
Prvú nedeľu veľkého pôstu ďakujeme Bohu za to, že nám poslal múdrych svätých otcov, od ktorých sme zdedili Christovu vieru a naučili nás kráčať po správnej ceste poznania Boha.
V nedeľu víťazstva svätého Pravoslávia si pripomíname víťazstvo Christovej Cirkvi nad herézami, ktoré vznikali počas storočí existencie Cirkvi a osobitne si pripomíname víťazstvo nad bludným učením ikonoborectva. Jeho zástancovia tvrdili, že klaňať sa pred ikonami je to isté ako klaňať sa idolom, že je to modloslužba, preto začali sväté ikony vyhadzovať z chrámov i domov, páliť ich a všelijako zneucťovať.
Vtedy sa na obhajobu správneho učenia postavili mnohí svätí Otcovia a zvolali VII. Všeobecný snem v Nikei (r.787). Otcovia objasnili, že úcta k ikonám je správna, je pravoslávna. Klaňajúc sa pred ikonou a bozkajúc ju, neklaniame sa ani zlatu, ani farbám, ani drevu, z ktorých je ikona, ale priamo sa klaniame tomu, kto je na tej ikone zobrazený.
Volajme teda spolu so svätými Otcami: „Vyznávame Christa viditeľného a možného zobrazenia, lebo veríme evanjeliám...!“

zdroj: čtec Alexander
1. apríl 2013

 
Online 1