Dobrý večer!
štvrtok 20. júna 2024

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Jeromučeník Teodot Ankyrský (303)
ZAJTRA sviatok má Prenesenie pozostatkov svätého veľkomučeníka Teodora Tiróna

sviatok má Svätý jeromučeník Metod (321), patarský biskup
ZAJTRA sviatok má Svätý mučeník Julián Tarzský (305). Nájdenie moščí prepodobného Maxima Gréka (1996)

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

5. nedeľa Veľkého pôstu - prepodobná Mária Egyptská


S Božou pomocou je za nami piaty týždeň Veľkého pôstu. Počas týždňa sme si opäť pripomenuli našu hriešnosť vo Veľkom kánone prepodobného Andreja Krétskeho. V týchto nádherných textoch a pri uvedomení si svojej nemohúcnosti, sme padali na kolená pred Bohom s jedinou prosbou: „Pomiluj mja Bože, pomiluj mja!“ (Zmiluj sa nado mnou Bože, zmiluj sa!).
V sobotu sme volali na slávu Božej Matke, aby sme nezabúdali na to, že máme, z nášho rodu (ľudského) takú veľkú pomocníčku a milujúcu orodovníčku. „Radujsja Nevisto nenevistnaja!“ (Pozdravená buď nevydatá nevesta), znelo v našich malebných chrámoch i v našich srdciach.
Piata nedeľa nám predostiera ďalší neobyčajný príbeh. Príbeh plný hriechu i pokleskov, no zároveň príbeh vzácneho pokánia a pozdvihnutia človeka. Príbeh o sile túžby človeka po Bohu a dokonalosti. Príbeh neobyčajnej ženy, ktorá s pomocou Božou našla v sebe silu vstať a kráčať po dobrej ceste, a nielen kráčať, ale dokázala zavŕšiť svoj život ako Bohu podobná – prepodobná.

Keď v chrámoch alebo doma robíme zemné poklony, spomeňme si na jej príklad. Uvedomujúc si svoje hriechy a nedostatok svojich síl, kľakajme pred Bohom, zložme svoju hlavu až k zemi, (pretože až tak nízko sme svojím životom zrazili obraz Boha v nás). Tak ako svätá Mária Egyptská dokázala odolávať pokušeniam, pozdvihnúť sa z hriešneho života a slúženia hriechu, tak aj my sa pozdvihujme s nádejou k Bohu, na to, že nás nenechá a pomôže nám. Majme pred očami prepodobnú Máriu.
Vidíme, že nič nie je nemožné a s Božou pomocou sa dostaneme z každého hriechu.

Zdroj: čtec Alexander Haluška
21. apríl 2013

 
Online 2