Pekné dopoludnie!
sobota 23. septembra 2023

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Sväté mučenice Mínodora, Mítrodora a Nymfodora (305-311)
ZAJTRA sviatok má Naša prepodobná matka Teodora Alexandrijská (474-491). Prep. Siluán Athoský (1938)

sviatok má Počatie slávneho proroka, predchodcu a krstiteľa Jána
ZAJTRA sviatok má Svätá prvomučenica a apoštolom rovná Fekla

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

5. nedeľa Veľkého pôstu - prepodobná Mária Egyptská


S Božou pomocou je za nami piaty týždeň Veľkého pôstu. Počas týždňa sme si opäť pripomenuli našu hriešnosť vo Veľkom kánone prepodobného Andreja Krétskeho. V týchto nádherných textoch a pri uvedomení si svojej nemohúcnosti, sme padali na kolená pred Bohom s jedinou prosbou: „Pomiluj mja Bože, pomiluj mja!“ (Zmiluj sa nado mnou Bože, zmiluj sa!).
V sobotu sme volali na slávu Božej Matke, aby sme nezabúdali na to, že máme, z nášho rodu (ľudského) takú veľkú pomocníčku a milujúcu orodovníčku. „Radujsja Nevisto nenevistnaja!“ (Pozdravená buď nevydatá nevesta), znelo v našich malebných chrámoch i v našich srdciach.
Piata nedeľa nám predostiera ďalší neobyčajný príbeh. Príbeh plný hriechu i pokleskov, no zároveň príbeh vzácneho pokánia a pozdvihnutia človeka. Príbeh o sile túžby človeka po Bohu a dokonalosti. Príbeh neobyčajnej ženy, ktorá s pomocou Božou našla v sebe silu vstať a kráčať po dobrej ceste, a nielen kráčať, ale dokázala zavŕšiť svoj život ako Bohu podobná – prepodobná.

Keď v chrámoch alebo doma robíme zemné poklony, spomeňme si na jej príklad. Uvedomujúc si svoje hriechy a nedostatok svojich síl, kľakajme pred Bohom, zložme svoju hlavu až k zemi, (pretože až tak nízko sme svojím životom zrazili obraz Boha v nás). Tak ako svätá Mária Egyptská dokázala odolávať pokušeniam, pozdvihnúť sa z hriešneho života a slúženia hriechu, tak aj my sa pozdvihujme s nádejou k Bohu, na to, že nás nenechá a pomôže nám. Majme pred očami prepodobnú Máriu.
Vidíme, že nič nie je nemožné a s Božou pomocou sa dostaneme z každého hriechu.

Zdroj: čtec Alexander Haluška
21. apríl 2013

 
Online 1