Pekné popoludnie!
streda 17. júla 2024

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Náš otec svätý Andrej arcibiskup Krétsky. Prep. Marta, matka svätého Simeona
ZAJTRA sviatok má Náš prepodobný otec Atanáz Atoský (1000). Prep. muč. Jelisaveta a poslušníčka Varvara (1918)

sviatok má Svätá veľkomučenica Marína (4. stor.)
ZAJTRA sviatok má Sv. mučeník Hyacint z Amastridy (4. stor.)

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Patriarcha Bartolomej na Slovensku

BRATISLAVA 27. mája 2013 – Pravoslávni veriaci majú strážiť dedičstvo, ktoré dostali od svätých Cyrila a Metoda ako zreničku oka. Vyzval ich k tomu Bartolomejovi I., arcibiskupi konštantinopolský, Nového Ríma a ekumenický patriarcha počas príhovoru v bratislavskom chráme svätého Rastislava, kde sa dnes zúčastnil na doxológii. „Strážte pravoslávne tradície, živú bohoslužbu,“ vyzval ich. Zároveň zaželal, aby slovenskú pravoslávnu cirkev žehnali a chránili pred útokmi svätí Cyril, Metod a Rastislav. V príhovore vyzdvihol práve úlohu svätej bratskej dvojice a kniežaťa Rastislava, ktorý ich pozval na Veľkú Moravu. „Vďaka rozumnosti a múdrosti prišli na Veľkú Moravu Konštantín a Metod,“ zdôraznil s tým, že Rastislav bol dobrý a mierumilovný panovník. „S veľkým dojatím stojím v chráme svätého Rastislava ako nástupca svätého Fótia, ktorý dal požehnanie na toto dielo (Fótius vyslal Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu – poznámka SITA), povedal patriarcha. Podľa neho sa tým Fótius stal pomocníkom bratskej dvojice. Patriarcha Bartolomej tiež zdôraznil úlohu Konštantína a Metoda, ktorý boli vyslaní na Veľkú Moravu z Byzancie, ale nesledovali jej politické záujmy. Kresťanstvo neohlasovali v gréckom jazyku, ale v slovanskom.

Veriacich v chráme tiež patriarcha vyzval, aby pokračovali v zápase za uzdravenie z vlastných vášní, v ktorom je pomocníkom Ježiš Kristus. „Pán je lekárom v našom osobnom zápase za posvätenie. Jedine slovo Pána môže uzdraviť ľudské duše a obnoviť každého človeka,“ povedal. Upozornil, že ak sa človek odtrhne od Krista, zostáva sám a prázdny.

Michalovsko-košický eparchiálny arcibiskup Juraj upozornil v rozhovore pre agentúru SITA, že návšteva patriarchu Bartolomeja je návštevou cirkvi, ktorá k nám vyslala svätých Cyrila a Metoda. „V tomto jubilejnom roku je to významné, pretože sem prišiel najvýznamnejší predstaviteľ pravoslávnej cirkvi, aby potvrdil zväzky Slovenska s východnou byzantskou kultúrou a aby sme si uvedomili vlastné korene,“ povedal.

Podľa duchovného správcu bratislavskej pravoslávnej farnosti Jozefa Haverčáka patriarcha Bartolomej prišiel, aby veriacich požehnal, dodal im duchovnej sily, aby ich utužil v pravoslávnej viere. „Je to motivácia pre veriacich. Prišiel medzi nás prvý hierarcha pravoslávnej cirkvi. Prvý medzi rovnými, ktorý nám dal svoje požehnanie,“ povedal s tým, že táto návšteva môže znovu naštartovať vieru. „Keď si uvedomíme, že jeho predchodcovia k nám poslali svätých Cyrila a Metoda, tak ide o duchovné posilnenie,“ uviedol.

Bartolomej I. je v dňoch 25. - 27. mája na návšteve Slovenska. Arcibiskup prichádza v jubilejnom roku 1 150. výročia príchodu svätých bratov Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Sviatok vierozvestcov si pravoslávna cirkev pripomínala v piatok 24. mája. Patriarcha Bartolomej sa na Slovensku stretáva s predstaviteľmi kresťanských cirkví, s najvyššími ústavnými predstaviteľmi štátu a zástupcami diplomatického zboru.

Patriarcha Bartolomej posvätil v roku 1998 základný kameň chrámu svätého Rastislava, ktorý bol posvätený a uvedený do prevádzky tento rok 12. mája. Veľkomoravské knieža svätého Rastislava uznáva za svätého pravoslávna cirkev, ale nie katolícka. Pravoslávna cirkev ho považuje za mučeníka. Kanonizovaný bol 29. októbra 1994. Jeho ostatky sú na neznámom mieste v Nemecku. V roku 2002 posvätili základy tohto chrámu a do základného kameňa vložili ostatky svätého mučeníka Vladimíra, ktorý bol kyjevským metropolitom.

zdroj: SITA
27. máj 2013

Untitled Document