Pekné popoludnie!
streda 17. júla 2024

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Náš otec svätý Andrej arcibiskup Krétsky. Prep. Marta, matka svätého Simeona
ZAJTRA sviatok má Náš prepodobný otec Atanáz Atoský (1000). Prep. muč. Jelisaveta a poslušníčka Varvara (1918)

sviatok má Svätá veľkomučenica Marína (4. stor.)
ZAJTRA sviatok má Sv. mučeník Hyacint z Amastridy (4. stor.)

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Sviatok v Brezovej pod Bradlom

V jeden krásny víkend, začiatkom novembra sme sa Saško, Zdenko a Patrik a ja vybrali na ďalekú cestu na západné Slovensko.
Cieľom cesty bola Brezová pod Bradlom, kde býva náš kamarát Viktor. Boli sme ním pozvaní na chrámový sviatok sv. Dimitrija. Celou cestou som premýšľala čo nás tam vlastné čaká, ako tam vlastne žijú?
Hneď ako sme prišli, nás čakalo milé privítanie, zoznámenie sa s rodinou a výborné pohostenie. Potom poriadne posilnení sme sa vybrali do jedálne domova dôchodcov, ktorú si miestni veriaci prenajali ako miestnosť kde chceli pohostiť hostí, ktorí boli pozvaní na sviatok. Poukladali sa stoly, stoličky, obrusy, nastolovalo sa a ja som si myslela, že tým sa to skončilo.
Mýlila som sa, čakala nás krásna oslava Viktorovho sviatku. Boh mu totiž deň predtým požehnal krásnych 27 rokov. Zábava sa podobala poriadnej svadbe. Všade sa ozývala krásna ukrajinská hudba. Po krásnej oslave nás čakala na druhý deň oslava chrámového sviatku.
Bola to nádherná liturgia plná krásneho spevu. Každá liturgia má svoje čaro, no táto bola čarovná obzvlášť, pretože tam zneli krásne hlasy Viktorových „žiakov“, teda veriacich, ktorí sa na tú liturgiu pripravili nielen duševne, ale aj nácvikom liturgických piesní, ktoré ich on učil. Dodnes mám zimomriavky po tele a v ušiach mi znejú slová mnohých piesní, najviac piesne „Vošel jesi archijereju“, ktorou bol privítaný vladyka Tichon.
Po oslave liturgie, kde bolo ľudí neúrekom, sme sa stretli už v spomínanej jedálni, kde sme okrem telesného posilnenia, posilnili i to duševno. Zoznámili sme sa s ľuďmi, s ktorými sme sa stretli po prvýkrát. Mali sme možnosť pozhovárať sa aj s o. Jakubom, vladykom Tichonom, naším, ešte nedávno bohoslovcom, dnes už o. Marekom, ale aj medzi sebou. Veriaci nám pripravili aj pekný kultúrny program a taktiež naši chalani s Vierkou Kiraľovou im zaspievali. Potom tam znovu začali znieť krásne ukrajinské skladby...
Proste bol to krásny víkend plný slniečka, ktoré sa smialo na nás po toľkých daždivých dňoch nielen z oblohy, ale aj z našich dušičiek.
Ďakujeme vám BREZOVANIA...

zdroj: text Naďka, foto bratia
25. november 2009

Untitled Document