Dobrý večer!
štvrtok 20. júna 2024

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Jeromučeník Teodot Ankyrský (303)
ZAJTRA sviatok má Prenesenie pozostatkov svätého veľkomučeníka Teodora Tiróna

sviatok má Svätý jeromučeník Metod (321), patarský biskup
ZAJTRA sviatok má Svätý mučeník Julián Tarzský (305). Nájdenie moščí prepodobného Maxima Gréka (1996)

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

IX. medzinárodný charitatívny filmový festival Žiarivý anjel

8. novembra 2012 sa v Moskve v kine na Krasnoj Presne skončil IX. medzinárodný charitatívny filmový festival Žiarivý anjel. Festival sa usporadúva od roku 2006 a jeho motto je: „Dobré filmy sa vracajú“. V roku 2012 sa festivalu zúčastnilo 268 filmov. 8. novembra sa na slávnostnej ceremónii predávali ceny víťazom.

Záverečného ceremoniálu filmového festivalu sa zúčastnili: S. V. Medvedevová, predsedníčka Rady opatrovníctva komplexného cieľového programu „Duchovno-morálna kultúra dospievajúceho pokolenia Ruska“, prezident Fondu sociálno-kultúrnych iniciatív, morfský metropolita Neofit (Cyperská pravoslávna cirkev), mesogejský a lavreotikijský metropolita Nikolaj a alexandrupoľský metropolita Anfim (Helladská pravoslávna cirkev), vedúci Kancelárie vonkajších cirkevných stykov Moskovského patriarchátu volokolamský metropolita Ilarion, predseda Školského výboru Ruskej pravoslávnej cirkvi verejský arcibiskup Jevgenij, vedúci moskovského Úradu pre masmédiá a reklamu V. V. Černikov, umeleckí a kultúrni pracovníci, zástupcovia verejnosti.

S otváracím príhovorom sa účastníkom a hosťom festivalu predstavil volokolamský metropolita Ilarion. V svojej reči vladyka podotkol: „Tento festival učí dobro. Je to práve ten typ filmu, ktorý nechýba najviac všetkým nám, ale najmä našej mládeži a našim deťom. Za takéto filmy sa nikto nemusí hanbiť, práve naopak, na takéto filmy môžeme byť hrdí.“ Počas ceremoniálu sa prečítal aj pozdrav od Ministra kultúry Ruskej federácie V. R. Medinského. Prítomným sa taktiež prihovorila S. V. Medvedevová, ktorá uviedla, že za deväť rokov svojej existencie sa festival „stal výraznou kultúrnou i duchovnou udalosťou v živote našej krajiny.“

Zvláštnu cenu IX. medzinárodného charitatívneho festivalu Žiarivý anjel si odniesol umelecký film Režisér, ktorý režíroval P. S. Lungin. Cenu udelili „za vysoké majstrovstvo a vysoko duchovný autorský pohľad na problémy morálky v súčasnom svete.“ Osobitnú cenu festivalu za hudbu k tomuto dielu dostal volokolamský metropolita Ilarion (Alfejev).

Najlepším animovaným filmom podľa detskej poroty sa stal film Vianočný príbeh. Dielo vytvorili z obrázkov detí, ktoré poslali na Medzinárodnú súťaž detskej tvorby Krása Božieho sveta. Autorom scenára je mních Trifon (Umalakov) – vedúci Sektora vzdelávacích konferencií, čítaní a súťaží Úradu pre náboženské vzdelávanie a katechizáciu Ruskej pravoslávnej cirkvi. Film režíroval Artur Tolstobrov.

zdroj: mních Trifon, preklad Janka a Zuzana
14. november 2012

Untitled Document