Pekné popoludnie!
streda 17. júla 2024

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Náš otec svätý Andrej arcibiskup Krétsky. Prep. Marta, matka svätého Simeona
ZAJTRA sviatok má Náš prepodobný otec Atanáz Atoský (1000). Prep. muč. Jelisaveta a poslušníčka Varvara (1918)

sviatok má Svätá veľkomučenica Marína (4. stor.)
ZAJTRA sviatok má Sv. mučeník Hyacint z Amastridy (4. stor.)

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Veľké oslavy v Krásnom Brode. Príchod ostatkov.

Je nedeľa všetkých svätých. Prvá nedeľa po "Sošestvii Svätého Ducha." Do pravoslávneho chrámu v Krásnom Brode sa schádzajú ľudia z celého okolia. Koná sa totiž tradičná spomienka na kedysi pravoslávny monastier Zoslania Svätého Ducha a tak isto veriaci vzdávajú úctu čudotvornej krásnobrodskej ikone Presvätej Bohorodičky. Tento rok je predsa len o čosi zvláštnejší. Kňazi i ľud pri chrámovej bráne čakajú veľkú a významnú návštevu. Do Krásneho Brodu prišli sú totiž prinášané ostatky sv. Alexija Karpatoruského. Pravoslávneho svätca rusínskej národnosti, ktorí pomáhal obnovovať sv. Pravoslávie na Zakarpatsku.

Mošči (ostatky) sú prinášane o. Alexandrom Capom do chrámu a začína sv. Liturgia. Po nej nasleduje akafist k sv. Alexijovi, ktorí duchovne mnohí prežívajú. Človeku beží mráz po chrbte keď počuje mnohonásobné "Radujsja....Radujsja prepodobne otče Alexije, prečudnyj ispovidniče Christov i molitvenniče o dušach našich!"

Obchod okolo chrámu s čudotvornou krásnobrodskou ikonou a moščami prepodobného Alexija a čítaním štyroch Evanjelií bol nádherným vyvrcholením celej slávnosti a neochvejnou deklaráciou viery prítomného rusínskeho, pravoslávneho ľudu.

Nech milostivý Hospodin Boh ochraňuje naše srdcia čisté a daruje nám pevnú vieru o ktorej budeme svedčiť svojimi skutkami, na modlitby Presvätej Bohorodičky, sv. proroka Jána Krstiteľa a sv. prepodobného Alexija Karpatoruského!

zdroj: Alexander
18. jún 2009

Untitled Document