Pekné popoludnie!
štvrtok 20. júna 2024

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Jeromučeník Teodot Ankyrský (303)
ZAJTRA sviatok má Prenesenie pozostatkov svätého veľkomučeníka Teodora Tiróna

sviatok má Svätý jeromučeník Metod (321), patarský biskup
ZAJTRA sviatok má Svätý mučeník Julián Tarzský (305). Nájdenie moščí prepodobného Maxima Gréka (1996)

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Aj mládežníci z Čiech a Moravy si pripomenuli Svetový deň pravoslávnej mládeže

Svetový deň pravoslávnej mládeže si pripomenuli aj mládežníci zo susedného Bratrstva pravoslávne mládeže v České Republice. V sobotu 18. februára privítaním Jeho Blaženstva Christofora, metropolitu Českých krajín a Slovenska, Jeho Vysokopreosvietenosti Simeona, arcibiskupa Olomoucko – brnenského a Jeho Preosvietenosti Štefana, biskupa Gruzínskej pravoslávnej Cirkvi sa začala archijerejská svätá liturgia. Spev i obsluhu počas svätej liturgie viedli miestni mládežníci.
V kázni sa mladým veriacim, ale i všetkým zúčastneným prihovoril blaženijší Christofor s otcovskými slovami a zároveň poukázal na veľkú symboliku sviatku Sritenija Hospodňa/ Stretnutia Pána so starcom Simeonom.
Mnoho mladých ľudí v tento pre nás tak sviatočný deň pristúpilo k svätej tajine Eucharistie. V závere liturgie sa taktiež prihovoril vladyka Štefan z Gruzínskej pravoslávnej Cirkvi a spolu s blaženejším vladykom Christoforom daroval Českým mládežníkom ikonu svätého Maxima Vyznávača, ktorého ostatky sa nachádzajú práve v jeho Eparchii v Gruzínsku.
Pre všetkých bol pripravený slávnostný spoločný obed, počas ktorého vladyka Simeon rozpovedal mládežníkom rozprávku. A takýmto otcovským gestom poukázal na starostlivosť o mladých a o dôležitosť záujmu o ich starosti i radosti.
Na konci stolovania sa so svojím spevom predstavili mládežníci z Olomouca pod vedením brata Martina Létala, prezidenta Bratrstva pravoslávne mládeže v České Republice. Program si pripravili i mládežníci nášho Bratstva zo Slovenska. Potom vladykom zasievali dve nádherné piesne sv. Rastislavovi a sv. Gorazdovi mládežníci z Čiech a Moravy. Do programu tiež prispel aj vladyka Štefan so svojou delegáciu, ktorí nám zaspievali modlitbu „Dostojno jesť“ k Presvätej Bohorodičke v gruzínskom jazyku. Modlitbou po jedle a mnoholitstvijem bola zakončená prvá časť programu.
Po obede bola pre mládežníkov pripravená prehliadka mesta Olomouc, ktorú si zobral pod patronát otec Jiří Schotli. Na večerni v olomouckom katedrálnom chráme sme spolu ďakovali Bohu za nádherné chvíle, ktoré sme mohli v tento deň prežiť. Večerňu vystriedala večera a po nej zábavný program, ktorý si pripravili mládežníci. Večer bol ukončený večernými modlitbami.
V nedeľu sa mládežníci zúčastnili na svätej liturgii v olomouckom katedrálnom chráme, ktorú viedol správca tohto chrámu, otec Peter Novák.
Za Bratstvo pravoslávnej mládeže na Slovensku – SYNDESMOS boli na týchto oslavách prítomní, prezident BPM na Slovensku a sestry Vierka a Svetlana. Tiež boli prítomní Slovenskí mládežníci, ktorí študujú alebo pracujú v Českej Republike, a aj tam sa snažia byť aktívnymi členmi Christovej Cirkvi.
Nech Hospodin boh ochraňuje Českých a Moravských mládežníkov, nech im žehná ich prácu a daruje im veľa radosti z tejto práce. Na mnohaja i blahaja lita.

zdroj: Alexander Haluška, prezident Bratstva pravoslávnej mládeže na Slovensku - SYNDESMOS
23. február 2012

Untitled Document