Pekné popoludnie!
štvrtok 20. júna 2024

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Jeromučeník Teodot Ankyrský (303)
ZAJTRA sviatok má Prenesenie pozostatkov svätého veľkomučeníka Teodora Tiróna

sviatok má Svätý jeromučeník Metod (321), patarský biskup
ZAJTRA sviatok má Svätý mučeník Julián Tarzský (305). Nájdenie moščí prepodobného Maxima Gréka (1996)

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

V Nórsku za nosenie krížika na krku vyhodili moderátorku

Môže byť retiazka s krížikom na krku dôvodom k prepusteniu z práce? Vyzerá to tak, že áno, ak žijete v Nórsku, a ak ste pracovník NRK štátnej televízie a rádiovysielacej spoločnosti, uvádza talianská La Repubblica. Sir Kristin Saelmann, populárna osobnosť nórskych správ bola uvoľnená zo svojich povinností pretože, v tom čase, keď viedla vysielanie mala na krku retiazku s krížikom 1,4 cm dlhú. Niektorí diváci, najmä členovia miestneho moslimského spoločenstva protestovali proti tomu, vyhlasujúc, že retiazka s krížikom uráža islam a tento symbol negarantuje nestrannosť televízie. Žurnalistka, jedna z najpopulárnejších a najznámejších nórskej verejnej televízie, bola oslobodená od svojich povinností a má zakázané viesť programy, aby nebola prameňom rozporov a trestných činov.

Udalosť, označuje La Repubblica, veľmi pripomína príbeh spolupracovníčky leteckej spoločnosti British Airways Nade Evejde, ktorá vyhrala svoj súdny spor po siedmych rokoch. Európsky súd pre ľudské práva priznal, že žena bola diskriminovaná.V januári 2013 Európsky súd pre ľudské práva vyniesol rozsudok vo veci štyroch kresťanov z Veľkej Británie. Týkalo sa to porušenia deviateho článku Európskej konvencie o ochrane práv človeka, v súlade s ktorou má každý človek právo na slobodu vyjadrenia vlastného názoru, na slobodu vyznania a náboženstva.

Súd vyhovel návrhu bývalej pracovníčky britskej leteckej spoločnosti British Airways Nadi Evejde, prepustenej za nosenie krížika na krku a zaviazal leteckú spoločnosť vyplatiť jej náhradu škody vo výške 32 tisíc eur. Avšak v ďalších troch podobných prípadoch boli návrhy zamietnuté.

Takými zamietnutými prípadmi boli aj nasledujúce. Súd ustanovil, že správa nemocnice mala pravdu, keď žiadala od zdravotnej sestry Shirley Chaplin dať si dole krížik z dôvodu bezpečnosti a hygieny. Samotná žalobkyňa tvrdila, že kvôli odmietnutiu sňať si kríž stratila robotu.

Európsky súd pre ľudské práva tiež nevyhovel návrhu Harryho Mc Farlana a Lilian Ladel. Harry Mc Farlan, psychoanalitik, odmietol poskytovať rady homosexuálnym párom vo veci pohlavných vzťahov. Prepustili ho. Disciplinárne vyšetrovanie získala úradne na starosť Lilian Ladel, ktorá odmietla registrovať manželstvá rovnakých pohlaví.

pripravil: mládežníčka Janka
3. december 2013

 
Online 1