Pekné popoludnie!
streda 17. júla 2024

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Náš otec svätý Andrej arcibiskup Krétsky. Prep. Marta, matka svätého Simeona
ZAJTRA sviatok má Náš prepodobný otec Atanáz Atoský (1000). Prep. muč. Jelisaveta a poslušníčka Varvara (1918)

sviatok má Svätá veľkomučenica Marína (4. stor.)
ZAJTRA sviatok má Sv. mučeník Hyacint z Amastridy (4. stor.)

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Víkend eparchiálneho archijereja so svojimi bohoslovcami

V jeden decembrový víkend (13.-14.) sme my, bohoslovci michalovskej pravoslávnej eparchie trávili trochu netradične, no o to zaujímavejšie, pretože sme prijali pozvanie nášho vladyku, Jeho Preosvietenosti Juraja, biskupa michalovského, na spoločné stretnutie.
Všetko sa začalo v sobotu 13. decembra v Sobranciach svätou tajinou Jeleosvjaščenija (posvätenia oleja), za ktorou nasledovala archijerejská sv. liturgia. Bohoslužby slúžil vladyka Juraj a duchovní sobraneckého arcidekanátu, pri prítomnosti mnohých veriacich. V chráme sú ostatky sv. kňaza-mučeníka poľskej Cirkvi Bazyla Martyša. Okrem sv. tajiny jeleopomazania veľký počet veriach pristúpil aj svätej tajine pokánia a Eucharistie. Aj preto bola počas bohoslužieb príjemná duchovná atmosféra. V ten istý deň sme sa v katedrálnom chráme v Michalovciach zúčastnili veľkej večerne, po ktorej sme išli ku vladykovi na byt, kde sme viedli duchovné rozhovory na rôzne témy. Aj z tohto je vidieť, že nášmu vladykovi na nás bohoslovcoch naozaj záleží.
Ďalší deň, t. j . v nedeľu sme sa zúčastnili chirotonie na kňaza o. diakona Lukáša Nováčka. Táto liturgia s chirotonou bola naozaj krásna. Je to nádherný pocit, keď niekto, kto sa nami ešte nedávno býval na seminári, bude teraz prinášať nekrvavú obeť pred prestolom.
Aj touto cestou chceme o. Lukášovi vyprosiť pomoc od Boha k tejto náročnej službe. Za tento víkend ďakujeme nášmu Trojjedinému Bohu, ktorý nám požehnal toto stretnutie. Taktiež obrovská vďaka patrí nášmu vladykovi Jurajovi za pozvanie a nápad zorganizovať takéto stretnutie. Sláva Bohu za to, že nám poslal takého pastiera, ktorý sa živo zaujíma o svoje duchovné stádo, čo sme pocítili aj my bohoslovci. Tešíme sa na ďalšie takéto stretnutie!

zdroj: bohoslovci
15. október 2008Untitled Document