Pekné dopoludnie!
piatok 24. mája 2024

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Založenie Konštantínopola. Svätý hieromučeník Mókios. Svätí apoštolom rovní Cyril a Metod, učitelia Slovanov
ZAJTRA sviatok má Naši otcovia Epifanios, cyperský biskup, a Germanos, konštantínopolský patriarcha

sviatok má Náš prepodobný otec Simeon z Obdivuhodného vrchu (596). Prepodobný Nikita Stĺpnik (1186), perejaslavský divotvorca
ZAJTRA sviatok má Tretie nájdenie hlavy slávneho Hospodinovho predchodcu a krstiteľa Jána (850)

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Májové popaschálne stretnutie pravoslávnej mládeže v Poľsku

Pravoslávna mládež v Poľsku sa už po 33. krát stretla na májovom popaschálnom duchovnom stretnutí na svätej hore Grabraka. Tohto stretnutia sa zúčastňujú mnohí mladí veriaci ľudia. No zároveň prichádza aj mládež, ktorá hľadá Boha a chce Ho spoznávať.

Celé duchovné stretnutia začalo v piatok večerňou a posvätením vody, ktoré spolu s duchovenstvom a veriacimi slúžil vladyka Jakub. Počas všetkých bohoslužieb spieval mládežnícky chór. Napokon v Poľsku existuje množstvo mládežníckych zborov, ktoré spievajú pri bohoslužbách, ale zároveň reprezentujú Cirkev i Bratstvo na mnohých podujatiach.

Prednáška na tohtoročnú tému popaschálného stretnutia prebehla pod holým nebom, neďaleko stanového tábora. Večerný program prebiehal pri vatre a za spevu rôznych piesní. Po polnoci však nastúpilo ticho a príprava na nasledujúci deň. Mladí veriaci ešte aj neskoro v noci pristupovali k spovedi a viedli duchovné rozhovory s kňazmi. Ráno sa slúžila archijerejská svätá liturgia. Po nej nasledoval volejbalový turnaj, po ktorom sme sa presunuli na lúku, kde bola pripravená aktivita pod názvom „ Sto otázok pre...“ Na otázky mládežníkov odpovedal vladyka Jakub, kňazi a prezidentka Bratstva pravoslávnej mládeže v Poľsku Oľga Mularczyk. Po obede a prestávke sa pripravili mládežníci na diskusné témy, ktoré sa počas poobedia rozoberali a živo sa o nich diskutovalo: Kiberduchovnosť, Zmiešané manželstvá, Vplyv alkoholu a drog na mladého človeka, Svätá Tajina spovede. Počas celého stretnutia bolo prítomných mnoho kňazov a mládežníci mali možnosť sa porozprávať a rozobrať akýkoľvek problém, ktorý ich trápi.

Vsenočné bdenie ohlásilo nadchádzajúcu nedeľu – voskresenije. Všetci prítomní sa spolu modlili ešte panachýdu na mníšskom cintoríne za všetkých, ktorí pomáhali zakladať Bratstvo, za všetkých zosnulých dobrodincov a pomocníkov mládeže.

O pol jedenástej sa začal Akafist k ochrancovi Poľských mládežníkov svätému mučeníkovi mládencovi Gabrielovi Zabludovskému. Na polnočnej svätej liturgii mnohí pristúpili k svätej Eucharistii.

V posledný deň stretnutia sa konala svätá liturgia, po nej nasledoval obed a o trinástej hodine slávnostne ukončenie májového popaschálneho stretnutia na nádvorí monastiera.

Duchovného stretnutia sa zúčastnili i hostia zo zahraničia, Kamerunu, Nemecka, Španielska, Arménska, Rumunska a samozrejme zastúpené bolo aj naše Bratstvo pravoslávnej mládeže na Slovensku.

zdroj: Alexander Haluška, prezident Bratstva pravoslávnej mládeže na Slovensku - SYNDESMOS
3. jún 2012

Untitled Document