Pekné dopoludnie!
sobota 23. septembra 2023

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Sväté mučenice Mínodora, Mítrodora a Nymfodora (305-311)
ZAJTRA sviatok má Naša prepodobná matka Teodora Alexandrijská (474-491). Prep. Siluán Athoský (1938)

sviatok má Počatie slávneho proroka, predchodcu a krstiteľa Jána
ZAJTRA sviatok má Svätá prvomučenica a apoštolom rovná Fekla

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Tretia nedeľa Veľkého pôstu – Krestopoklonná nedeľaV tretiu nedeľu sme boli svedkami veľkej udalosti v Cirkvi. Sviatok Blahoviščenija Presvjatoj Bohorodicy (Zvestovania Presvätej Bohorodičke) pripadol na nedeľu, kedy sa klaniame svätému krížu. V strede chrámu bol vynesený svätý kríž a hneď vedľa neho ikona Blahoviščenija.
Bol pre nás predložený obraz (ikona) počiatku našej spásy, keď Presvätá Deva privolila na anjelove slová a prijala radostnú zvesť (blahoviščenije), tak ako spievame v tropári sviatku: „Dnes hlavizna našeho spasenija... (Dnes je počiatok nášho spasenia...).“
Zároveň sme bozkávali a hľadali oporu vo svätom kríži, v symbole našej spásy, prostredníctvom ktorého nás Isus Christos vykúpil a pozdvihol „od zemli k nebesi“ (od zeme k nebu), ktorého silou sa posilňuje a ochraňuje pravoslávny národ.


Keď v prvých dvoch nedeliach nás Pravoslávna Cirkev utvrdzuje v pravosti a správnosti našej viery, hovorí nám o tom, aká je naša viera pevná, v tretiu nedeľu nám ukazuje cestu k Bohu. Svätý kríž je cesta, ktorou nás Boh priviedol k „Istinomu Bohopoznaniju“ (pravému poznaniu Boha).
Nech v tieto dni je nám oporou sila Christovho kríža, nech pri ňom nachádzame silu žiť, odpúšťať i milovať.
Spasi Hospodi ľudí tvojá, i blahosloví dostojánije tvoje, pobídy pravoslávnym christijanom na soprotívnyja dáruja i Tvojé sochráňaja krestom Tvojím žiteľstvo.

zdroj: čtec Alexander
9. apríl 2013

 
Online 1